Czym jest bezel w zegarku i jak go używać?
Funkcjonalność czasomierzy już dawno została zawrotnie rozbudowana. I chociaż ta podstawowa, dotycząca wskazywania czasu, jest najistotniejszą, to stając przed dylematem ostatecznego wyboru spośród kilku modeli, na korzyść „zwycięzcy” z pewnością zadziała kilka dodatkowych udoskonaleń — bo przecież lepiej, żeby było o jedno więcej, niż o jedno za mało. Wśród wielu opinii użytkowników modeli wszelkiej maści, bezel nie jest rozwiązaniem z serii obowiązkowych, jednak dla specjalnej, coraz szerszej grupy może być stawiana na równi z tą najbardziej oczywistą. Mowa oczywiście o „wodniakach”.
Czym właściwie jest ta obrotowa część wierzchniej części koperty? Jest przede wszystkim jej integralnym, choć ruchomym elementem, charakterystycznym dla zegarków nurkowych, określanych często „diverami”. Kształtem nawiązuje do koła zębatego, pokrytego w pierwszej kwarcie jedną barwą, przeważnie, choć nie zawsze, czerwoną powłoką, w pozostałej zaś części granatową. Znajduje się na nim symboliczne oznaczenie trójkąta skierowanego ostrzem w dół bądź kropką, co ma swoje praktyczne zastosowanie w odmierzaniu czasu spędzonego pod wodą. Nieodłączne jest również oznakowanie liczbowe w kolorze mocno kontrastującym z tłem.
Bezel - jak z niego korzystać i do czego służy?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, bezel pomaga w kontrolowaniu czasu spędzonego pod wodą, jednak w bardziej zaawansowanych modelach pozwala na odczytanie maksymalnego czasu przebywania pod jej powierzchnią na danej głębokości, bez konieczności późniejszej dekompresji. W standardzie jednak, w szybki i prosty sposób, pozwala na precyzyjne określenie jak długo znajdujemy się w zanurzeniu. Aby zmierzyć ów wartość, należy obracać lunetą tak długo, aż jej oznakowanie startowe, czyli odpowiedni symbol (kropka bądź trójkąt) znajdzie się na równi ze wskazówka minutową. Działanie niezwykle banalne i oczywiste, a tak niedoceniane przez osoby, które czasem nieświadome zalet zegarka z bezelm kompletnie nie wykorzystywały tej funkcjonalności. Dlatego też model analogowy nie ustępuje miejsca cyfrowym.
Jakie modele czasomierzy mają obrotowy bezel nurkowy?
Niekwestionowanym symbolem tychże wersji są zegarki Nautica, które już samą nazwą przywołują na myśli skojarzenia ze sportami wodnymi. Ich wodna natura jest oczywista m.in. dzięki oryginalnemu wzornictwu, parametrom technicznym, a także wykorzystywaniu w poszczególnych seriach oznakowania żeglarskiego. Mówiąc o zaletach marki, warto wspomnieć o bardzo praktycznym spojrzeniu na 10-atmosferyczną wodoszczelność, jest ona bowiem wspierana dodatkowo zakręcanym dekielkiem oraz koronką, dzięki którym mamy absolutną pewność, iż nawet śladowa ilość wody nie przedostanie się do mechanizmu i nie wpłynie na jego sprawność. Wykorzystanie tych rozwiązań, w połączeniu z silikonowym paskiem oraz mineralnym szkiełkiem odpornym na uderzenia i pęknięcia, dostarcza nie tylko doskonałych wrażeń estetycznych, ale i poczucie bezpieczeństwa, które jest nieodzownym w sportach tego typu.
Zegarek Męski Nautica Pacific Beach NAPPBP901
Również zgrabnie prezentuje się męski zegarek Nautica N-83, którego granatowa tarcza o strukturze plastra miodu skrywa w sobie panele solarne, ładujące akumulator i wprawiające w ruch wskazówki. Wraz z tym rozwiązaniem, pierwsze skrzypce również odgrywa obrotowy bezel w podręcznikowej, granatowo-czerwonej malaturze.
Zegarek Męski Nautica N83 Cocoa Beach NAPCBF916
Zegarki Vostok Europe prezentują tę funkcjonalność w nieco bardziej awangardowy sposób, gdzie kontrastująca barwa żółci i czerni równie skutecznie pozwala na dokładne odczytanie czasu spędzonego pod wodą. 20-atmosferyczna szczelność pozwala na swobodne nurkowanie ze sprzętem, a dokręcany dekielek i koronka są gwarancją niezawodności. Utwardzone szkiełko typu Hardlex, znane przede wszystkim ze względu na zegarki Seiko, to niejedyny element wspólny z tym japońskim producentem, ponieważ pochodzi od niego również mechanizm. Ta doskonała współpraca poskutkowała rewelacyjnym czasomierzem, któremu niestraszne ciemne głębiny — ot, trytowo-gazowe podświetlenie jest uznawane za jedno z najlepszych, spośród obecnie dostępnych na rynku. Nie można pominąć innych funkcji wpływających na wysoką praktyczność zegarka Vostok-Europe, czyli stopera, timera, datownika, a nawet budzika!
Zegarek Męski Vostok Expedition Everest Underground
Obrotowy bezel jako must have nowego zegarka?
Dla większości ta funkcjonalność pozostanie designerskim wykończeniem koperty, które podkreśla jego sportowy charakter i zwiększa masywność projektu. I świetnie, estetyczne wrażenia są jednymi z najważniejszych podczas wyboru czasomierza. Dla coraz szerszego grona pasjonatów sportów wodnych jest to jednak cecha podstawowa, bez której nie wyobrażają sobie żadnego zegarka w swojej kolekcji. Jeśli jednak przypadek zdecydował, że ten ruchomy element jest przynajmniej w jednym z nadgarstkowych gadżetów — może warto go przetestować?