Czym jest powłoka PVD w zegarku i jakie są jej właściwości?
PVD to skrót od angielskiego Physical Vapour Deposition. Metoda ta jest wieloelementowym, złożonym procesem, gdzie każdy z fragmentów łańcucha jest równie istotny i wpływa na reakcje następujące po nim. Jednak od początku: czym właściwie jest PVD? To nanoszenie koloru,a więc nie tylko złota, na powierzchnię zegarka, z jednoczesnym jego utwardzeniem. Całość odbywa się w chemicznie obojętnej atmosferze, a więc w takich warunkach, które pozwalają na stapianie proszku metalu, dzięki czemu uzyskujemy najwyższej jakości środowisko sprzyjające barwieniu. Jednak jak już wskazuje słowo „roztopić”, konieczna jest wysoka temperatura wewnątrz, która dochodzi nawet do 500 stopni Celsjusza. Efektem tego jest nanoszenie cząstek „barwnika” na powierzchnię. Warto tu jednak wspomnieć, że samo „złocenie” jest jednym z ostatnich kroków, ponieważ poprzedza je szereg działań chemicznych i jonowych, które maksymalnie mają przygotować powierzchnię i oczyścić do idealnego metalu.
Jak trwała jest powłoka pokryta metodą PVD?
Jak zwykle w gronie opiniotwórców mamy zwolenników i zagorzałych krytyków, dlatego wynik został matematycznie uśrednionych. Część głosów mówi, dość ogólnie, iż żywotność barwy jest zaledwie kilkuletnia. Druga strona uważa zaś, również mało precyzyjnie, iż dochodzi do lat kilkunastu. Najczęstszym jednak stwierdzeniem zdaje się być, iż zachowa swój blask nawet przez dekadę! Tu może pojawić się pytanie dotyczące tego, w jaki sposób ów warstwa znika. Z czasem może utracić swój blask, może nieznacznie się wytrzeć. Należy bowiem pamiętać, iż nie jest to czysty kruszec, a jego warstwa nakładana na powierzchnię, więc szkodzić jej może nawet PH skóry. Warto jednak złapać odrobinę zdrowego dystansu i nie popadać w paranoję — z pewnością posłuży nam długie lata w idealnym stanie.
Które marki wykorzystują metodę PVD?
Przede wszystkim szwajcarskie, co specjalnie nie powinno nikogo dziwić. Wszak od dawna wiadomo, iż manufaktury z tej części Europy decydują się na materiały i techniki najwyższej jakości. A skoro PVD wciąż uznawana jest za jedną z najtrwalszych, skutkiem tego jest pozycjaw CV np.wzegarkach Adriatica. Doskonałym przykładem jest męska propozycja w wersji szampańskiego złota, a także ta z czarną kopertą. Zarówno pierwszy, jak i drugi wariant pokryty został powłoką tą samą metodą, ale z wykorzystaniem innego barwnika. Ponownie należy więc podkreślić, iż zwykłe, codzienne użytkowanie pozwoli cieszyć się nawet 10-letnią trwałością koloru.
Zegarek Męski Adriatica A8289-1214Q
Nie jest to jednak jedyna zaleta tychże czasomierzy, ponieważ na cyferblacie znajduje się centrycznie osadzona subtarcza, która umożliwia odczytanie czasu w trybie 24-godzinnym za sprawą dodatkowej wskazówki z wyraźnym, czerwonym grotem.
Zegarek Męski Adriatica A8289-B214Q
Równie znana i ceniona, w szczególności w Polsce, markazegarków Atlantic opiera się o technikę PVD przy nanoszeniu klasycznego i różowego złota na swoje czasomierze. Najnowsza seria Atlantic SeaTrend do bardzo dostojne, zrównoważone wzornictwo, a także klasyczne linie i kolorystyka. Elegancka, delikatnie połyskująca koperta, na której znajduje się powłoka najbardziej szlachetnego kruszcu, doskonale prezentuje się w towarzystwie czarnej koperty, która jest tłem dla dopasowanych cyfr, a także antracytowego paska ze skóry naturalnej. Delikatne przeszycie przy uszach zdejmuje jednak odrobinę z wizytowego tonu i pozwala cieszyć się tym modelem każdego dnia. Zegarki Atlantic mają ugruntowaną pozycję na rynku, dlatego też jakość wykorzystanych materiałów musi być najwyższa — stąd też technika PVD w portfolio producenta.
Zegarek Atlantic Seatrend 65353-45-65
Żeby jednak uniknąć skoncentrowania wysokiej klasy czasomierzy ze Szwajcarii, warto przytoczyć przykład polskiego producentazegarków Balticus. Damski model serii Sky Variety pokryty został warstwą różowego złota zarówno na kopercie, jak i bransolecie. Szafirowe szkiełko pozwoli utrzymać czasomierz w jak najlepszej kondycji przez długie lata, co doskonale współgra parametrem trwałości z pozłoceniem. Estetyczne odczucia podsyca masa perłowa, z której wykonana jest tarcza. Całość wieńczy dodatkowa kombinacja mechanizmu, przedstawiona na subtarczach rozbudowanego datownika.
Zegarek Damski Balticus Sky Variety Rose Gold
Trwałość złocenia, a opinie użytkowników?
Metoda PVD jest obecnie jedną z najtrwalszych na rynku. I chociaż często słyszymy, że te informacje są przestarzałe, nieaktualne lub niesprawdzone, to jak zawsze w takich sytuacjach musimy wyjaśnić, iż są to najpewniejlegendy miejskie. Ot, gdyby faktycznie tak było, szanowani producenci czasomierzy już dawno zrezygnowaliby z tego złożonego, czasochłonnego, ale niezwykle skutecznego procesu.