Higrometr — czym jest, jak działa i do czego służy?
Urządzenia tego typu wciąż nie należą do najbardziej popularnych, chociaż ostatnio zainteresowanie nimi zdecydowanie rośnie. Dlaczego? Coraz bardziej interesujemy się nie tylko tym gdzie i jak żyjemy, ale przede wszystkim w jakich warunkach. Zastanawiamy się nad ich jakością i szukamy możliwości poprawy. Jednak aby zmienić stan rzeczy — najpierw trzeba go dobrze poznać. Dobrze jednak byłoby, aby można było go także śledzić na bieżąco, a przy tym nie szpecił estetycznej strony przestrzeni życiowej. A zbyt wilgotne lub suche powietrze może nieść ze sobą sporo nieprzyjemności, począwszy na odczuciu dyskomfortu, po choroby różnego rodzaju.
Czym jest higrometr?
W bardzo dużym uproszczeniu higrometry są urządzeniami pomiarowymi, pozwalającymi na kontrolę poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dotyczy niemal każdego rodzaju przestrzeni — domowych, biurowych, zakładowych, przemysłowych, a nawet rolniczych. W każdym z tych środowisk poziom nasycenia powietrza wodą jest niezwykle istotny.
Jak działa higrometr?
Tutaj warto wspomnieć o jego budowie. O ile z zewnątrz przypomina marynistyczny przyrząd pomiarowy, stylizowany na element wyposażenia statku, o tyle jego „mechanizm” jest oparty o podstawowe prawa fizyki. Szwajcarski uczony Horacy de Saussure zauważył, iż ludzki włos wydłuża się, prostuje, przy dużej wilgotności. I właśnie ta obserwacja przyczyniła się do opracowania prototypu wilgotnościomierza. Przez wiele lat wykorzystywany był włos ludzki lub koński, chociaż dziś zastępują je syntetyczne. Do jego końca przywiązana jest wskazówka, która w zależności od poziomu nasycenia parą wodną, rozwija się lub zwija, obracając wskazówkę po skali opisanej zegarowo. Dlatego też tym tego urządzenia określa się mianem higrometru włosowego. Najczęściej jest on wspólnie wkomponowany w panel z termometrem i barometrem. Są jednak także autonomiczne urządzenia, oczywiście dostępne w naszej ofercie.
Stacja Pogody Barometr Higrometr Termometr TFA 2039.77-D - 34x12 cm
Najpopularniejszym producentem jest niemiecka manufaktura TFA. W zależności od naszych preferencji kolorystycznych, dostępne są odcienie większości naturalnych barw drewna. Z drewna zresztą wykonana jest obudowa, zwieńczona stalową lub pozłacaną obręczą od środka oraz przymknięta szkiełkiem. Do wyboru mamy więc jasny buk, ciemny i jasny orzech oraz drewno wiśniowe w tych samych wariantach, czereśnię i 2 wersje dębu z widoczną strukturą słojów.
Dzięki subtelnym wymiarom: 14 cm średnicy, 4 cm grubości i 9 cm średnicy stalowej, szlifowanej słonecznie tarczy wpasuje się w klasyczną aranżację wnętrza i absolutnie go nie zdominuje.