Idealnie niedopasowany — jak dobrać rozmiar zegarka?
Dbałość o szczegóły jest najwyższym wyznacznikiem poczucia elegancji i wysmakowanego stylu. Jednak jego wyczucie jest tak indywidualne, że ciężko przyjąć uniwersalną miarę, którą posługiwać powinni się sprzedawcy zegarków lub którą powinni mieć przy sobie kupujący przed wyborem tego właściwego. Każdy powinien przede wszystkim przetestować różne warianty, by finalnie dobrać idealny model dla siebie. A jest to prawda stara jak świat i bardzo uniwersalna.
Duża, średnia, a może mała? Jaką kopertę wybrać?
Gdyby przyjąć sprawdzoną zasadę, że koperta zegarka nie powinna przykrywać całego nadgarstka, gros producentów już dawno powinno splajtować. I chociaż jest to bardzo praktyczny wyznacznik, to indywidualne odczucia powinny być pierwszoplanowe. Panowie powinni wybierać modele nie mniejsze niż 40, do 40-kilku mm średnicy. Z reguły ich przegub jest masywniejszy, więc zbyt mały rozmiar mogłby wyglądać groteskowo, a przynajmniej na nieodpowiedni. Inaczej sprawy wyglądają u pań, ponieważ moda rządzi się swoimi prawami, a od kilku lat dominują wymiary tarczy, które jeszcze kilkanaście lat temu zarezerwowane były tylko dla mężczyzn. A co z dziećmi? W tym przypadku decydować powinna ich wygoda. I przyjęcie normy, która nie zasłoni całego nadgarstka, a wręcz będzie stosownie mniejsza będzie najlepszym rozwiązaniem.
Rozmiar bransolety i długość paska — jak dopasować idealnie?
W przypadku dzieci sprawa jest prosta — stalowa bransoleta to chyba zbyt dorosła propozycja, wiec lepiej skoncentrować uwagę na paskach skórzanych lub z tworzywa. Obecnie niemal wszyscy producenci posiadają w swojej ofercie kolekcje zegarków dla najmłodszych, więc zagadnienie staje się jeszcze prostsze. Najistotniejsze jednak jest dopilnowanie, by końcówka paska, po zapięciu go na nadgarstku i ograniczeniu drugą szlufką, nie wystawała ponad kopertę. Poza względami estetycznymi ma to swoje praktyczne wyjaśnienie: uporczywe zahaczanie nim o ubranie lub przedmioty przyczyni się do szybszego zużycia bądź zniszczenia. A to spowoduje konieczność wymiany na nowy.
U dorosłych sprawa skórzanych czy materiałowych pasków wygląda dokładnie tak samo. Sprawa stalowych bransolet jest jednak bardziej skomplikowana. Najwłaściwszym miernikiem dopasowania jej jest mały palec dłoni — zegarek nie powinien zbyt przylegać do nadgarstka, żeby nie tamował swobodnego przepływu krwi oraz nie powinien być nazbyt luźny, by nie przeszkadzał w codziennych czynnościach nadmierną swobodą, która może przyprawić o odkształcenie koronki na dłoni i nieprzyjemnie zsuwać się po przedramieniu. Dlatego po skróceniu bransolety należy wsunąć ów palec pomiędzy nadgarstek, a zapięcie bransolety — jeśli możemy zrobić to bez użycia siły, rozmiar jest idealny.
Idealnie, nieidealnie — złoty środek?
Dopasowanie zegarka jest na początku dość trudne, jednak po pewnym czasie sami zreflektujemy się, czy jest od zbyt odczuwalny, czy niemal nie zauważamy jego obecności na nadgarstku. Właśnie ta niezauważalność będzie świadczyła o tym, że znaleźliśmy kształt i rozmiar, którego uznamy za wzór w kolejnych poszukiwaniach coraz to nowszych zegarków. Na ratunek przychodzą wprawdzie modele na modnych ostatnio meshowych bransoletach, których długość możemy sami dopasowywać każdego dnia. Wracamy tu jednak do punktu wyjścia — czy jest to rozwiązanie dla nas? Najlepiej przekonać się o tym samemu.