Jak działają analogowe stacje pogody
Drewniane stacje pogody oparte o analogowe mechanizmy, wykorzystują proste zjawiska fizyki do pomiarów ciśnienia, wilgotności i temperatury. Te urządzenia to swoista sztuka użytkowa, łącząca elegancję z zastosowaniem.
Nasze stacje pogody działają na niemieckich mechanizmach gwarantujących niezawodność.
Zasada działania analogowych stacji pogody
Barometr
Najważniejszą częścią mechanizmu jest puszka membranowa, zwaną puszką Vidiego. Na etapie produkcji wypompowano z niej znaczna część powietrza, tak aby ciśnienie w urządzeniu było dużo mniejsze od tego atmosferycznego. Ciśnienie atmosferyczne wywiera nacisk na puszkę, odkształcając ją i zmieniając jej kształt. Odkształcenia puszki membranowej połączone są ze wskazówką, które pokazują te delikatne zmiany. Dzięki temu możemy na skalibrowanej skali barometru odczytać wartość aktualnego ciśnienia powietrza. To proste i skuteczne rozwiązanie stosowano od bardzo dawna i wykorzystywano w barometrach, barografach i nawet wysokościomierzach lotniczych, których zmiana wysokości lotu przekłada się na zmianę ciśnienia powietrza.
Higrometr
Osoby mające długie włosy znają tą zjawisko skręcania się włosów i puszenia przy dużej wilgotności. Na tej samej zasadzie działa analogowy higrometr. Pełna nazwa tego urządzenia to higrometr włosowy. Mechanizm takiego barometru zawiera wiązkę włosów, które reagują na zmiany wilgotności. W naszych urządzeniach nie korzysta się z prawdziwych włosów, są one zastąpione bimetalem. Wiązka cienkich drucików ma kształt sprężyny. Bimetal wydłuża się kiedy rośnie wilgotność względna a skręca gdy maleje. Sprężyna jest połączona ze wskazówką, która pokazuje te zmiany na odpowiednio skalibrowanej skali higrometru.
Termometr
Nasze termometry są zbudowane z alkoholu, który zastąpił szkodliwą rtęć. To bardzo prymitywne urządzenie działa w oparciu o zjawisko związane z rozszerzaniem sie cieczy podczas zmiany temperatury. Im wyższa temperatura tym większa objętość alkoholu, która jest wypychana w górę rurki. Co ciekawe, bimetal również może być wykorzystany do budowy termometru. Odpowiednio przygotowany stop metali reaguje na zmianę temperatury.
Kalibracja i montaż analogowej stacji pogody
Przed zawieszeniem należy skalibrować urządzenie.
- Ważna sprawa - nie można obracać wskazówki dookoła osi, czyli kręcić nią dookoła! Ruch wskazówki powinien ograniczać się do zakresu skali. Dlatego nie można przekręcać wskazówki poza skalę. Może to grozić trwałym uszkodzeniem urządzenia.
- Barometr należy skalibrować do wysokości n.p.m. danego obszaru. Kalibracji należy dokonać w miejscu gdzie będzie używany. Nie może zrobić tego sprzedawca, jeśli sklep znajduje się na innej wysokości n.p.m.
- W tym celu należy odczytać ciśnienie np z wyregulowanej już stacji pogody, z Internetu, lub z innego źródła dla danego obszaru.
- Delikatnie przekręcając śrubkę znajdującą się z tyłu urządzenia ustawiamy aktualne ciśnienie.
Zawieszenie
Nie należy umieszczać stacji pogody na mokrych ścianach na zewnątrz, ani w pobliżu źródeł światła, spowodowałoby to niedokładne pomiary. Dotyczy to szczególnie barometrów z higrometrem i termometrem.
Odczyt wskazań
Przed każdym odczytem wskazań ciśnienia należy delikatnie puknąć palcem w szybkę, dzięki czemu pomiar będzie dokładniejszy.
Barometry z zewnętrzną wskazówką: Wskazówka z regulacją znajduje się z przodu urządzenia służy do „zapamiętania” ostatnio badanego ciśnienia, aby przy następnym pomiarze móc zobaczyć różnicę. W tym celu przy odczycie należy najpierw porównać różnicę z poprzednim odczytem, po czym ustawić wskazówkę zewnętrzną tak, aby pokrywała się z wskazówką wewnętrzną.
Krótka reguła prognozy pogody
Sam odczyt ciśnienia nie pomoże nam w przewidzeniu pogody, należy go porównać z poprzednim oraz odpowiednio zinterpretować.
Deszczowo
Tendencja do pogody wilgotnej. Przy powolnym spadku: wiatr i deszcz, przy temperaturze poniżej 0 – śnieg; Przy gwałtownym i szybkim spadku: burze i sztormy, przy temperaturze poniżej 0 – śnieżyce;
Słonecznie
Tendencja do słonecznej pogody. Przy powolnym wzroście: słonecznie i sucho, zimą mróz; Przy szybkim i gwałtownym wzroście: krótkotrwała, ładna pogoda, mgły;
Korekta wskazań termometru i higrometru
Wskazania termometru i higrometru zostały dokładnie sprawdzone. Należy zwrócić uwagę, aby wilgoć nie dostała się pod pokrywę szkła urządzenia.
Kalibracji można dokonać za pomocą pokrętła z tyłu miernika, analogicznie jak przy ustawianiu barometru.