Konserwacja pasków skórzanych do zegarka — co robić, by długo nam służyły?
Od samego początku paski skórzane były najpowszechniejszym sposobem mocowania zegarka naręcznego i tak jest do dziś. Wprawdzie statystyki bestsellerów wskazują na sezonowe prześciganie się ich z wersjami na stalowych bransoletach, to jednak nie każdy może sobie na nie pozwolić, chociażby z racji alergii. Nie ulega też wątpliwości, że za sukcesem naturalnej skóry stoi wygoda noszenia, jednak by ta była niezachwiana, konieczne są zabiegi, które z pewnością wydłużą jego żywotność.
Ostrożność przy kontakcie z wodą
Stare porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. I sporo w tym prawdy. Nawet jeśli czasomierz zachowuje pełną sprawność mechanizmu przy 10 ATM wodoszczelności, jak chociażby z serii zegarków Casio Edifice, to długotrwałe moczenie paska skórzanego przyczyni się do jego szybszego zużycia, a to wygeneruje dodatkowy koszt związany z wymianą na nowy. Problematyczne mogą być również sezonowe wahania temperatur, przez co materiał jest bardziej podatny na chłonięcie potu czy pary. Może więc wydzielać nieprzyjemny zapach i być siedliskiem bakterii, a to jest już niebezpieczne. Rozsądnym byłoby zatem wymienienie zegarka na taki z tworzywa lub przynajmniej zastąpienie skórzanego paska silikonowym. Jeśli jednak zdarzy się tak, że zamoczymy go, absolutnie nie należy suszyć go suszarką lub na grzejniku. Może to przyczynić się do jeszcze szybszego popękania. Najlepiej jest pozostawić go w temperaturze pokojowej, żeby sechł sam.
Zegarek Męski EDIFICE Momentum EFR 556L 1AVUEF
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na przyśpieszone zużycie struktury paska, jest… spanie w nim. Dlatego, jeśli kierujemy się już ku sypialni, warto zdjąć zegarek z nadgarstka i odłożyć go do szkatułki. Dobrze byłoby, gdyby w nocy zachował swój „oplatający”, zamknięty kształt, przy codziennym naprężaniu i prostowaniu istnieje bowiem większe ryzyko popękania.
Jak dbać o pasek skórzany?
Aby służył nam jak najdłużej, konieczne są sporadyczne zabiegi konserwujące. Możemy do tych celów użyć dedykowanych, specjalistycznych środków, ale i te wykonane samemu w domu nadadzą się świetnie. Niezrównana w tym zegarkowym SPA okaże się soda oczyszczona, która w połączeniu z wodą, w proporcji 1:1, nie tylko oczyści pasek z zabrudzeń, ale i usunie bakterie, które zbierają się na jego wewnętrznej stronie. Powstały środek należy nanieść z obu stron i pozostawić do wyschnięcia. Nadmiar preparatu można wytrzeć ściereczką z mikrofibry. W kolejnym kroku zostawiamy czasomierz do samoistnego wyschnięcia — po wszystkim powinien wyglądać niemal jak nowy!
Ostateczny zabieg
Jeśli pomimo wielu prób odświeżania pasek skórzany w końcu się zużyje, co przy intensywnym i wieloletnim noszeniu jest nieuniknione, nie ma konieczności domawiania pasków oryginalnych od tego samego producenta. Zdarza się, że niektóre znikają już ze sprzedaży. Co zrobić w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzą wysokogatunkowe, naturalne paski skórzane takich marek jak Hirsch, czy Morellato (produkujący również wersje wodoodpornych pasków skórzanych), które nie tylko nadadzą nowego życia ulubionemu czasomierzowi, ale mogą go odmienić w zupełnie nowy.