Które zegarki są najdokładniejsze?
Zegarki szwajcarskie, zegarki amerykańskie czy może zegarki japońskie? Zegarki automatyczne, czy może jednak zegarki kwarcowe? Przy wyborze odpowiedniego czasomierza musimy kierować się nie tylko jego walorami estetycznymi, ale przede wszystkim funkcjonalnością. I nie o szereg komplikacji werku chodzi, a o precyzję wskazania godziny i jej minimalne wahania. Idealnie byłoby, gdyby rzeczony model nie spóźniał się w ogóle, jednak większość popularnych marek, nawet z tej tzw. górnej półki, podaje zachowawczy próg utraty sekund, dzięki czemu uwalniają się od osądów o ewentualną niesprawność, czy uporczywą niepunktualność. Bez obaw, trzeba solidnie się postarać, by nasz zegarek naręczny zgubił godzinę — chyba że zapomnimy o zbliżającej się dacie zmiany czasu z zimowego na letni, na to już ciężko coś zaradzić.
Który rodzaj mechanizmu jest najbardziej precyzyjny?
Biorąc pod uwagę popularność oraz dostępność, zdecydowany laur pierwszeństwa należy do zegarków kwarcowych. Większość producentów z każdej strony świata wskazuje wahania rzędu +/- 15 sekund w skali miesiąca. Jednak pewnie większość ma podobne doświadczenia i albo Wasze czasomierze tyle nie tracą, albo pędzicie na tyle szybko, że nawet nie odczuwacie tej niewielkiej różnicy. Do tej samej grupy zaliczyć można mechanizmy zasilane solarnie, jednak wyróżnia je pochodzenie energii do impulsu, nie zaś idea generowania ruchu.
Szczególnymi przykładami są czasomierze amerykańskiej marki Bulova, które w kolekcji Precisionist wykorzystują nietypową konstrukcję i właściwość rezonatora kwarcowego, otrzymując dokładność do 10 sekund w skali roku. Jednak niewątpliwym liderem tej grupy są zegarki sterowane drogą radiową. Pierwszym i naturalnym skojarzeniem są zegarki G Shock, ponieważ od wielu lat te rozwiązanie wykorzystują technologowie Casio. Dzięki skrzętnym wyliczeniom ustalono maksymalnie jednosekundową możliwość spóźnienia w ciągu 100 tys. lat! Imponujące, prawda? Podobny rodzaj precyzji cechują zegarki Citizen, dlatego, jeśli odbyłaby się kwarcowa bitwa narodów na dokładność mechanizmu, Japonia zostawiłaby resztę świata daleko z tyłu.
Klasyczne mechanizmy, a dokładność wskazania godziny
Zegarki automatyczne bądź z ręcznym naciągiem wybieramy przede wszystkim dla prestiżu i uwielbienia dla tradycyjnej sztuki zegarmistrzowskiej. Najczęściej jednak są nieco mniej precyzyjne, nawet jeśli noszone są regularnie i codzienne dokręcane koronką. Wszystko zależy od klasy producenta. Przeglądając instrukcje wielu popularnych marek, natrafić możecie na skrajne wartości od 3 do nawet 40 sekund na dobę. Jednak koniecznie trzeba podkreślić, że najwyższa dokładność charakterystyczna jest dla werków bardzo wysokiej jakości. Możemy więc z czystym sumieniem polecić zegarki Atlantic Worldmaster, które od wielu dekad stanowią czołówkę wśród szwajcarskich automatów, a także zegarki Seiko — jednego z największych konkurentów europejskich manufaktur.
Specjalne miejsce i słowa zachwytu należą się chronometrom, czyli najbardziej precyzyjnym mechanizmom tej grupy. Dla uzyskania tego certyfikowanego tytułu należy przejść szereg testów w warunkach laboratoryjnych, a pomyślny rezultat definiuje precyzję co do 1 sekundy.
Jakie mechanizmy wybierać?
Decydując się na zakup nowego czasomierza, koniecznie należy określić swoje priorytety, by nie ulec chwili słabości, promocji bądź sugestiom doradcy klienta. Wprawdzie może być on przewodnikiem po szerokiej ofercie sklepów internetowych i stacjonarnych, jednak dopiero po sprecyzowaniu swoich oczekiwań, możemy przystąpić do wyboru tego właściwego. Dokładność wskazania godziny nie zawsze jest porównywalna, jednak wady jednego modelu mogą okazać się zaletami dla kogoś innego. A zestawienie G-Shocka z takimi czasomierzami jak zegarki Atlantic jest absolutnie skrajne, dlatego tak ciężko jest wybrać wzór uniwersalny. W końcu buty również dobieramy do różnych okazji, dlaczego więc z zegarkami ma być inaczej?