Mała a istotna - czyli funkcje koronki w zegarku

2021-09-10

Gdy decydujemy się na zakup nowego zegarka, przede wszystkim zwracamy uwagę na jego design i funkcjonalności, a w podjęciu ostatecznej decyzji pomagają nam producenci, zachęcając obietnicami niezawodności, precyzji, a także wysokiej klasy materiałami, gwarantującymi wiele lat bezawaryjnego użytkowania. Bardzo rzadko jednak zwracamy uwagę na tak maleńkie detale, jak m.in. koronka, której funkcje często pozostają dla nas zagadką.

Zegarek Męski Balticus Deep Water Zielony - W zestawie dodatkowe paski

Zegarek Męski Balticus Grey Seal III Chrono - zielony

Krótka historia obsługi zegarka

Koronka w zegarkach to niepozorny, niewielki element, na który najczęściej prawie nie zwracamy uwagi. Towarzyszy ona jednak czasomierzom już od pierwszych modeli kieszonkowych produkowanych pod koniec XIX wieku i pełni nadrzędną funkcję w ich obsłudze. Koronki umożliwiały ustawienie poprawnej godziny, skorygowanie jej w razie konieczności, a także odpowiadały za nakręcanie automatycznych modeli kieszonkowych, dbając o ciągłość ich pracy.

Początkiem XX wieku, kiedy coraz popularniejsze stawały się modele naręczne czasomierzy, koronka zmieniła swoją pozycję z dotychczasowej, przy godzinie 12.00 w górnej częściej zegarka, na godzinę 3.00, zmieniając nieco design i dotychczasowe standardy, które zauważalne są do dziś m.in. w projektach takich popularnych markach jak zegarki Balticus, czy zegarki Citizen. W nowoczesnych pozycja z kolei koronki umieszczane są w bardzo niestandardowych miejscach, jak uskuteczniają to zegarki damskie Bering, podnosząc znacząco ich walory estetyczne.

Zegarek Męski Citizen Eco-Drive Satellite Wave Diver CC5006-06L

Zegarek Męski Citizen Eco-Drive Satellite Wave Diver CC5006-06L

Mały element - wiele funkcji

Koronka to niewielkie pokrętło, które przez swoją budowę jest bardzo narażone na uszkodzenia mechaniczne. Istotne jest zatem, by traktować ją z należytą ostrożnością i wyczuciem, ponieważ to właśnie ona odpowiada za pełną obsługę urządzenia. Dzięki niej możliwe jest ustawienie prawidłowej godziny, a także skorygowanie jej w przypadku m.in. zmiany czasu ze względu na strefę, w jakiej się znajdujemy. Niektóre modele, w zależności od ilości dodatkowych funkcji, posiadają nawet 3 koronki, odpowiedzialne za ich obsługę.

Możliwość manewrowania wskazówkami należy do podstawowej czynności z zakresu obsługi zegarka i jest tym samym najbardziej oczywista. Mało kto jednak wie, że koronka odpowiada także za korektę:

– datownika - pomagając nam ustawić odpowiedni dzień, a także miesiąc,

– pierścienia znajdującego się pod szkłem zegarka,

– kolejnych stref czasowych - jeśli model udostępnia takie funkcje,

– alarmu - pozwalając go aktywować, a także dezaktywować.

Koronki pełnią również jeszcze jedną, niezwykle istotną funkcję, z którą bardzo często nie są w ogóle kojarzone, a mianowicie znacząco podnoszą poziom szczelności czasomierza. Modele zegarków takich marek jak np. Balticus, czy Citizen posiadają w swojej ofercie wersje z dodatkowym uszczelnieniem w postaci zakręcanej koronki, gwarantując bezpieczeństwo mechanizmowi nawet na głębokościach sięgających 200 metrów.

Zakręcana koronka to funkcja, która zapobiega przedostaniu się do środka nie tylko cieczy i wilgoci, ale także pyłów, kuchu i piasku, które również mogą zagrażać delikatnemu mechanizmowi. Modele wzbogacone o ten dodatek, dedykowane są zatem szczególnie osobom, które uprawiają sporty, lub preferują aktywny sposób spędzania czasu, również podczas wypadów survivalowych w terenie.

Zegarek Damski Bering 18034-369

Zegarek Damski Bering 18034-369

Funkcjonalność i design

Koronki, pełnią nie tylko funkcje praktyczne, umożliwiające sprawną obsługę czasomierza, ale również stanowią element jego designu i odpowiadają za walory estetyczne. W ubiegłym wieku niezwykle popularne, zwłaszcza wśród prestiżowych marek czasomierzy, było sygnowanie swoich modeli na koronkach właśnie. W wielu droższych propozycjach możemy zauważyć zdobienia w postaci kamieni szlachetnych na górnej części koronki, co znacząco podnosi wartość takiego egzemplarza.

Z czasem zmienił się również materiał, z jakiego są one wykonywane. Kiedyś koronki produkowano jedynie z mosiądzu, stali lub złota, obecnie wykorzystuje się podczas ich produkcji tytan, kruszce szlachetne, a także spieki ceramiczne, dzięki którym są o wiele trwalsze i bardziej odporne na trudne warunki pogodowe.

Współcześnie koronki pełnią zatem bardzo szerokie spektrum funkcji, od praktycznych, odpowiadających za pracę i obsługę urządzenia, po estetyczne jak w przypadku wielu modeli zegarków damskich Bering, a nawet reprezentacyjne, gdy znajdują się na nich sygnatury. Wiele modeli jak m.in. klasyczne zegarki Balticus, czy Citizen posiada również dodatkowe uszczelnienie wynikające z możliwości zakręcania koronki, sprawiając, że czasomierze są niezwykle odporne i gotowe na każde wyzwania.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 3044 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-20
Serdecznie polecam, łatwy kontakt, szybka wysyłka i zegarek spełniający oczekiwania plus bardzo dokładnie wykonany grawerunek
2024-11-20
Szybko, tak jak było umówione
pixel