Mechaniczny, automatyczny czy kwarcowy - jaki zegarek wybrać ?
Wybierając zegarek, oczekujemy przede wszystkim, by wskazywał właściwą godzinę. W większości przypadków nie zwracamy uwagi, na sposób jego zasilania. Jednak czy słusznie? Aby wybrać właściwy dla naszego stylu życia model powinniśmy już na etapie planowania zakupu, rozważyć tę ważną kwestię. Rzutuje ona bowiem na sposób jego obsługi i konserwację. A przecież chcemy, by zegarek służył nam przez długie lata.
Zegarki kwarcowe — moc baterii
Najmłodsze w tym zestawieniu są zegarki zasilane baterią. Opracowany przez Seiko mechanizm był prawdziwym przełomem wśród producentów czasomierzy. Przez wiele lat nie lada wyczynem było prześcignięcie ich w dziedzinie innowacji. Wyprodukowany w 1969 roku Astron był pierwszym, komercyjnie produkowanym zegarkiem kwarcowym. Wracając jednak do mocy baterii — zasada działania tego mechanizmu nie jest skomplikowana, ponieważ układy elektroniczne napędza bateria, dzięki czemu otrzymujemy dużą precyzję chodu (wahania rzędu kilku-kilkunastu sekund w skali miesiąca). Za sprawą łatwej dostępności są to jedne z najpopularniejszych zegarów na sklepowych półkach i naszych nadgarstkach. Precyzja chodu, to jedno, ale co z funkcjonalnością? Żywotność baterii nie jest doprecyzowana, jednak nadejdzie taki dzień, kiedy niestety dobiegnie końca. Niewielkim kosztem, za sprawą wprawnych dłoni zegarmistrza, znów możemy cieszyć się działającym zegarkiem. Stoi jednak za tym pewne ryzyko — utrata szczelności przed wodą. Warto więc korzystać tylko ze sprawdzonych serwisów, a zapobiegawczo nie zaszkodzi również wymiana uszczelki. Zegarki tego typu dostępne są już od kilkudziesięciu złotych (jak chociażby zegarki Casio, Pierre Ricaud czy Lorus z naszej szerokiej oferty), więc jest to ich niewątpliwa zaleta.
Fizyka dla każdego — zegarki automatyczne
Zegarki automatyczne to propozycja dla bardziej wtajemniczonych użytkowników, ale i dla takich, którzy lubią pochylić się nad nimi z większym zaangażowaniem. Mechanizm tego typu wykorzystuje proste prawo fizyki — ruch powstały podczas noszenia obraca rotor, ten zaś nakręca sprężynę napędową. Naturalne jest więc to, że nienoszony zegarek automatyczny przestaje działa
i ustaje. Jeśli korzystamy z niego regularnie, przyjmijmy, że codziennie po kilka, kilkanaście godzin, to nie będzie wymagał dodatkowej uwagi, poza okresową korektą położenia wskazówek (niestety, są już mniej precyzyjne). Odpowiednio konserwowane, mogą być z powodzeniem określane mianem zegarków wiecznych. Pomocne, poza zaufanym zegarmistrzem, który co jakiś czas zadba o anatomię naszego automatu, są też rotomaty — urządzenia utrzymujące w stałym ruchu okrężnym mechanizm. Tak więc nawet po zdjęciu zegarka z nadgarstka możemy bez obaw założyć go następnego dnia. Rezerwa chodu jest różna — można przyjąć, że przy pełnym naładowaniu wytrzyma około 42 godzin bez ruchu. Ceny są nieco wyższe niż w przypadku zegarków kwarcowych i zaczynają się od kilkuset złotych w kolekcji 5 zegarków Seiko i Lorus, przez kilka tysięcy w popularnych markach szwajcarskich, takich jak Atlantic czy Adriatica lub od rodzimego producenta Balticus, po nawet kilkaset tysięcy euro za najbardziej ekskluzywne propozycje światowych liderów branży zegarków kolekcjonerskich.
Zegarki z naciągiem mechanicznym
Zegarki wymagające największej uwagi to te, które działają dzięki manualnemu nakręcaniu sprężyny. Nie jest to wprawdzie skomplikowane, jednak konieczna jest systematyczność. Dzięki koronce umieszczonej przy kopercie zajmie to nam zaledwie kilkanaście sekund, a wskazówka sekundowa poruszy się w charakterystyczny dla tego typu mechanizmów sposób niemal natychmiast (często jest to tzw. płynąca wskazówka). Warto również zauważy
, iż zegarki mechaniczne były pierwszymi, które pojawiły się w powszechnym obiegu. Dopiero z czasem opracowano kolejne metody zasilania, które stopniowo zaczęły wypierać te z manualnym naciągiem. Z tej przyczyny doceni je przede wszystkim kolekcjoner i koneser tradycyjnych czasomierzy. Dzięki klasycznej stylistyce nadają się na każdą okazję, dodając szczęśliwemu posiadaczowi bezpretensjonalnego szyku. Zdecydowanie przodują w dziedzinie zegarków mechanicznych Szwajcarzy, którzy jak nikt inny w branży, podtrzymują starą szkołę sztuki zegarmistrzowskiej. Rzecz jasna, nie tylko Atlantic oferuje zegarki mechaniczne. Rosyjska marka Szturmanskie również ma takie w swojej ofercie, jednak ich stylistyka odbiega nieco od szwajcarskich wzorów.
Który zegarek wybrać?
Przede wszystkim powinniśmy określić swoje priorytety, bo każdy z mechanizmów oferuje i realizuje inne potrzeby. Idealnie byłoby mieć w swojej kolekcji każdy z nich, by samemu móc docenić najdrobniejsze szczegóły i niuanse, które charakteryzują nasz czasomierz. Gorąco do takiej analizy porównawczej zachęcamy.