Nie tylko stal, czyli tytanowe zegarki
Laur pierwszeństwa dla Japonii!
Za pierwszy skonstruowany z tytanowych komponentów przyjmuje się zegarek Citizen X8 Titanium Chronometr. Chociaż już kilka lat wcześniej elementy z tego materiału wykorzystali Szwajcarzy, to dopiero w 1970 roku wykonano w całości tytanową kopertę naręcznego czasomierza. Jak sugeruje nazwa, był on chronometrem — modelem z automatycznym naciągiem, z kilkusekundowym wahaniem precyzji wskazania godziny w ciągu doby, dlatego też sklasyfikowany został w ten sposób.
Na czym polega ich fenomen?
To, co wyróżnia tytanowe zegarki na tle pozostałych, to grafitowa barwa oraz o około 40% lżejsza od wykonanej ze stali konstrukcja. Jest minimalnie wyczuwalny, co przy długim i częstym noszeniu staje się niewątpliwą zaletą. To również najlepsze rozwiązanie dla alergików, ponieważ nie wywołuje żadnych reakcji uczuleniowych. Co ciekawe, zegarki tytanowe nie absorbują temperatur — latem nie nagrzewają się, zimą zaś nie ziębią. Są dzięki temu niezwykle wytrzymałe.
Kto je projektuje obecnie?
Nie powinno zadziwić, że sporą część spośród zegarków Citizen § stanowią propozycje wykonane z tytanu. Modele zarówno damskie, jak i męskie, tradycyjne oraz lekko sportowe należą do bardziej prestiżowych kolekcji tego producenta.
Hipoalergiczne zegarki z tytanu oferuje również marka Vostok Europe. Nie są one już tak minimalistyczne, jak u japońskiego poprzednika, jednak utrzymane są w charakterystycznym dla producenta stylu. Łączą przede wszystkim tytanową kopertę ze skórzanym paskiem, co daje uniwersalny i niezobowiązujący efekt.
Oczywiście w zestawieniu nie może zabraknąć szwajcarskich reprezentantów. Zegarki Atlantic od zawsze kojarzone są z eleganckim wzornictwem. Tytanowe modele występują m.in. w damskiej, biżuteryjnej kolekcji Elegance oraz w niemal wszystkich seriach męskich. Materiały najwyższej jakości od zawsze cechowały tego producenta, nie dziwi więc fakt wcielenia tego ultralekkiego materiału do produkcji.