Rentgen zegarków — mechanizmy ETA, Valjoux oraz Seiko Epson
Tym razem pod lupę wzięliśmy kilka mechanizmów automatycznych, cenionych i wykorzystywanych głównie w tzw. markach i modelach premium. Przyjrzeliśmy się werkom zarówno szwajcarskim, jak i japońskim. Chociaż dla wielu zestawianie ich ze sobą może być niewyobrażalnym faux-pas, to chcąc pokazać siłę obu narodów w kategorii zegarkowej olimpiady automatów, nie można uznać wyższości jednych nad drugimi.
Mechanizm ETA — najpopularniejszy automat świata
O sukcesie producenta mechanizmów ETA świadczy z pewnością ich popularność. Analizując specyfikację techniczną wielu marek szwajcarskich, nie sposób nie dostrzec, iż zdecydowaną większość stanowią właśnie te zasilane ETĄ o różnych kalibracjach. Należy tu jednak wtrącić, iż pod szyldem największego, szwajcarskiego przedsiębiorstwa zegarmistrzowskiego powstają także werki kwarcowe oraz te z ręcznym naciągiem — o nich jednak przy innej okazji. Mocną stroną tych automatów nie jest jednak tylko „dobre urodzenie”, ale przede wszystkim sprawdzona konstrukcja i niezawodność. Są to, bądź co bądź, najbardziej pożądane cechy każdej manufaktury czasomierzy, ale także użytkowników produktu finalnego. Czym się charakteryzują? Ich anatomiczna konstrukcja waha się pomiędzy 17 mm, a nawet 29 mm średnicy. Wpływa to na rozmiar koperty, ale i dedykowanie konkretnego modelu płci. Za precyzję wskazania godziny odpowiada od 21 do nawet 37 kamieni łożyskujących, najczęściej w postaci niewielkich rubinów. Najistotniejszym jednak wyróżnikiem jest rezerwa chodu przy maksymalnym naładowaniu — w zależności od kalibru i wersji: od 38h do aż 60-80h! Dominuje jednak poziom 40-42h, a wspomniana górna granica dotyczy wąskiej oferty producenta. Jak wygląda funkcjonalność zegarków z mechanizmem ETA? Jest przede wszystkim werkiem dwu (wówczas z odseparowanym sekundnikiem na subtarczy) i trzywskazówkowym. Przeważnie występuje z datownikiem oraz w wariacjach na jego temat: pojedynczym-klasycznym, dwuokienkowym, z niezależnymi cyframi dziesiątek i jedności, a także z rozbudowanym o nazwę dnia tygodnia. Kilka kalibrów ma bardziej zaawansowaną komplikację: chronograf i wskaźnik drugiej strefy czasowej GMT. Jako chluba Szwajcarii stanowi zdecydowaną większość oferty zegarków Atlantic.
Zegarek Atlantic Worldmaster 52753.41.65S - Limitowana edycja - Certyfikat COSC
Mechanizm Valjoux — specjalny mechanizm ETA dla najlepszych
Producent werków Valjoux kojarzony jest przede wszystkim z czasomierzami ze stoperem. I jest to bardzo słuszne skojarzenie. Za sprawą stale rozrastającej się ekspansji ETA na cały kraj, naturalnym stało się wciągnięcie go do najliczniejszej, zegarkowej rodziny w Szwajcarii, czyli The Swatch Group. Czym się charakteryzuje ten mechanizm? 30-milimetrową średnicą oraz 7,9 milimetrami wysokości. Tyle o jej fizycznych cechach. Do produkcji wykorzystuje się 25-27 kamieni łożyskujących, co gwarantuje od 46 do 48 godzin rezerwy chodu przy pełnym naładowaniu. Jeśli chodzi o funkcjonalność, jest ona bardzo zbliżona do czasomierzy z ETĄ. Posiada zatem trzy wskazówki: godzinową, minutową i sekundową. Standardową komplikacją jest również datownik w tradycyjnej wersji lub ze znacznikiem dnia tygodnia, a niekiedy natrafić można na modele chronografem — tak charakterystycznym rozwiązaniem dla początków mechanizmów Valjoux. Zgodnie z umiejscowieniem ich pośród propozycji premium, są podstawą automatycznych kolekcji zegarków Adriatica z limitowanej serii, które znane i cenione są przez fanów czasomierzy na całym świecie.
Zegarek Męski Adriatica A1963.4227A - Limitowana edycja
Na specjalną uwagę zasługuje także elegancka i dopracowana w najmniejszych szczegółach estetyka wykonania obu szwajcarskich werków.
Mechanizm Seiko Epson — azjatycka odpowiedź na europejskie zegarki z duszą
Pęd do perfekcji i stale poszerzające się portfolio japońskich producentów, których naturalnym skutkiem jest konstrukcja doskonałych automatów z mechanizmem Seiko Epson, pozwala na elegancki wyścig ramię w ramię ze szwajcarskimi manufakturami. Powiązany jest bezpośrednio z zegarkami Vostok-Europe, masywnymi, charakternymi i bardzo męskimi gadżetami. Jego dokładność na poziomie +/- 5 sekund na dobę to zasługa 22-kamieni łożyskujących. Przy maksymalnym naładowaniu wytrzymuje do 40 godzin rezerwy chodu, co zresztą wizualizuje subtarcza na cyferblacie (umożliwia odczyt czasu rezerwy). Jest trzywskazówkowym werkiem z dodatkową komplikacją wskazania czasu w trybie 12- i 24-godzinnym. Ciekawym rozwiązaniem, który cechuje te zegarki Seiko, jest również możliwość jego ręcznego dokręcenia.
Zegarek Męski Vostok Expedition Everest Underground YN84-597A545