Rzymskie indeksy na tarczy
Indeksy zdobiące tarczę zegarka to jedne z najważniejszych elementów, które decydują o jego estetyce oraz funkcjonalności. Stanowią wizytówkę całego czasomierza i definiują jego charakter, a także przeznaczenie. Stylowa rzymska tarcza najczęściej spotykana jest w eleganckich modelach, doskonale dopełniających outfity biznesowe i wieczorowe. Poznaj historię zapisu rzymskiego i dowiedź się, dlaczego jest on tak chętnie wybierany przez renomowane marki!
Różne indeksy na tarczy zegarka
Indeksy to rozmieszczone wokół tarczy, niewielkie elementy, których zadaniem jest określenie godziny wskazanej przez wskazówki zegarka. Występują one w najróżniejszych wariacjach od prostych kresek, po efektowne kamienie szlachetne. Indeksy, w zależności od przeznaczenia czasomierza, mogą różnić się od siebie również wielkością. Duże, najczęściej wykorzystywane są w modelach sportowych, co ułatwia odczytanie czasu w trudniejszych warunkach outdoorowych, mniejsze z kolei zdobią najczęściej eleganckie zegarki wieczorowe.
Pierwotnie jednak, indeksy spotkać można było w formie cyfr — arabskich i rzymskich. Zegarek z rzymskimi cyframi do dziś uważany jest za symbol klasy i wysublimowanego stylu. Nic zatem dziwnego, że w swojej ofercie posiadają go m.in. zegarki szwajcarskie takie jak zegarki Aviator, czy zegarki Roamer.
Historia zapisu cyfr Rzymskich
Rzymski system liczbowy, wykorzystywany był przez większość państw Europy prawie 1800 lat, czyli o wiele dłużej niż współcześnie stosowany — hindusko-arabski. Mimo swojego prostego zapisu i łatwego systemu dodawania, czy odejmowania, cyfry rzymskie nie sprawdzały się najlepiej przy trudniejszych obliczeniach. Brak systemu ułamkowego oraz pojęcia zera utrudniały skomplikowane obliczenia matematyczne, a w konsekwencji również postęp matematyki.
Ewolucja cyfr rzymskich wynikała głównie z chęci uproszczenia ich zapisu. Z tego też powodu, Rzymianie zdecydowali się na formę uwzględniającą odejmowanie mniejszych cyfr, gdy te poprzedzały większą. W ten sposób rzymska 4 ewoluowała z formy zapisu IIII na IV. Ponieważ Rzymianie w przeciwieństwie do m.in. Greków wykorzystywali proste obliczenia matematyczne do prowadzenia księgowości czy dokumentacji budowlanych, skomplikowany zapis uwzględniający duże wartości nie był właściwie konieczny.
Rzymska czwórka — teorie
Dziś zegarek z rzymskimi cyframi kojarzony jest najczęściej z modelami ekskluzywnymi jak Roamer Galaxy 620710 47 15 50, czy należący do limitowanej kolekcji Aviator Douglas Day Date V.3.35.2.282.4, które stanowią synonim najwyższej jakości wykonania i prestiżu. Rzymska tarcza najczęściej zdobi czasomierze klasyczne, najlepiej sprawdzające się w roli dodatku do strojów wieczorowych i bankietowych.
Zarówno zegarki męskie, jak i zegarki damskie chętnie wykorzystują zapis rzymski nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale również na wysoką czytelność. Najczęściej występują one w formie 12 cyfr, w rzadszych przypadkach w formie łączonej - 4 znaki rzymskie i 8 innych indeksów jak ma to miejsce np. w zegarku damskim Bisset BSBE06 BSBE06BWBZ03BX oraz zegarku męskim Pulsar PS9471X1.
Zegarek z rzymskimi cyframi, a konkretnie rzymskie 4 ze względu na swój nieoczywisty zapis budzi wiele kontrowersji. Rzymska 4 występuje bowiem w dwóch formach jako „IIII” oraz jako „IV”. Która z form jest zatem poprawna? Na ten temat istnieje kilka ciekawych teorii, z którymi warto się zapoznać.
Starożytny Rzym
Szukając odpowiedzi, należy zacząć od podstaw. Rzymskie 4, podobnie jak pozostałe cyfry musiało charakteryzować się prostym, intuicyjnym zapisem, który mógł być wykorzystywany przez prostych, często niepiśmiennych mieszkańców. Zapis w formie samych kresek stanowił zatem najprostsze i najlepsze w owym czasie rozwiązanie.
Francja Ludwika XIV
Fanem zapisu rzymskiej 4 w postaci samych kresek był również Ludwik XIV, król Francji. Uważał on, że zegar z rzymskimi cyframi o takim konkretnym designie wygląda o wiele atrakcyjniej, a druga forma zapisu wzbudzała w nim niechęć do tego stopnia, że zakazał produkowania czasomierzy z użyciem „IV”.
Doskonała symetria
Kolejna interesująca teoria dotycząca zapisu rzymskiej 4 zwraca uwagę na symetrię całego cyferblatu. Podział tarczy na trzy grupy znaków po cztery cyfry wprowadza harmonię i dba o estetykę czasomierza. Nierzadko możemy spotkać się również z opinią, że każdy zegarek, czy zegar z rzymskimi cyframi w takiej formie jest przyjemniejszy w odbiorze.
Ponadczasowa klasa
Rzymska 4, a konkretnie sposób jej zapisu może mieć również solidne korzenie w zegarmistrzowskiej tradycji. Najstarszy mechaniczny zegar z rzymskimi cyframi znajdujący się w Katedrze Wells uważany jest za kanon i wzór, również dla współczesnych projektantów. Jak oczywiście łatwo się domyślić, na jego cyferblacie widnieje rzymskie 4 w postaci zapisu wykorzystującego cztery, pionowe kreski.
Cyfry rzymskie na tarczy zegarka — co warto wiedzieć?
Stylowe zegarki męskie oraz damskie oferowane m.in. przez takie marki jak zegarki Pulsar, czy zegarki Bisset zachwycają nas nie tylko wysokiej klasy materiałami, ale również eleganckim, przyciągającym spojrzenia designem. Nic zatem dziwnego, że chętnie wykorzystują cyfry rzymskie, które dodają całości pożądanej klasy.
Indeksy rzymskie doskonale prezentują się na tle prostej tarczy w białym, lub czarnym kolorze. Ich ogromnym atutem jest wysoka czytelność, a w połączeniu z klasycznym skórzanym paskiem stworzą doskonałą kombinację, podbijającą formalny charakter każdego wieczorowego zestawienia.