Z czego stworzona jest tarcza zegarka?
Tarcza zegarka, czyli inaczej cyferblat stanowi wizytówkę całego czasomierza i odpowiada za jego pierwsze wrażenie. Bardzo często również decyduje o tym, czy konkretny model nam się podoba i czy uderza w naszą estetykę. Ogromna różnorodność i rozwój rynku przyczyniły się do powstania nietuzinkowych, odbiegających od klasyki modeli, pozwalając konsumentom na pełną swobodę zakupu i zabawę stylami.
Zegarek Damski Vostok Europe Undine VK64-515E627
Estetyczny i funkcjonalny - czym jest cyferblat i jakie pełni role?
Tarcza jest jednym z podstawowych elementów zegarka, bez którego odczytanie dokładnej godziny byłoby problematyczne i bardzo nieefektywne. Tylko sprawna współpraca dokładnie wykonanej tarczy oraz wskazówek przyczynia się do możliwości najdokładniejszego pomiaru czasu.
Cyferblat wyznacza również estetykę modelu, określa jego design, a także przeznaczenie np. poprzez zastosowanie chronografu jak ma to miejsce m.in. w zegarkach Lacoste, Vostok i Seiko. Bardzo popularne, zwłaszcza w prestiżowych modelach zegarków automatycznych jak Roamer jest również zastosowanie tarczy tzw. skeleton, przez którą możliwe jest podejrzenie pracującego mechanizmu, wzbogacając tym samym model o eleganckie i przykuwające spojrzenia walory estetyczne.
Krótka historia
Tarcze wykorzystywane w pierwszych modelach czasomierzy, głównie ze względu na brak dostępnych materiałów i lepszych rozwiązań, wykonywane były z ręcznie pokrywanego emalią metalu. Rozwiązanie to jednak zaczęło szybko ewoluować, by wraz z postępem technologii i biżuteryjnych standardów zmienić formę na znacznie bardziej eleganckie kruszce szlachetne, dodatkowo wysadzane wartościowymi kamieniami, jak szmaragdy, czy rubiny. Współcześnie, najpopularniejszymi materiałami są natomiast metale szlachetne, srebro, złoto i masa perłowa, które wykazują odporność na zmienne warunki pogodowe i korozję.
Zegarek Męski automatyczny Roamer Competence Skeleton III 101663 49 45 05N
Praktyczne, eleganckie i wyjątkowe
Tarcza zegarka, pozwala projektantom na pełną swobodę i innowacyjność, stanowiąc swego rodzaju podstawę każdego czasomierza. To, z jakich materiałów i w jakiej stylistyce będzie wykonana, zdefiniuje cały projektowany model, przypisując go najczęściej do konkretnej grupy np. zegarków casualowych jak Lacoste czy wieczorowych jak prestiżowe modele od Roamer.
Popularne zegarki Vostok Europe i Seiko prześcigają się obecnie w awangardzie, tworząc zupełnie nowe standardy i kanony piękna, wykorzystując do tego różnorodne materiały i techniki.
Zegarek Męski Seiko Street Fighter "BLANKA - Call Of The Wild" SRPF23K1
Masa perłowa
Najczęściej wykorzystywana jest w eleganckich, biżuteryjnych czasomierzach damskich. Jej przepiękna, wielowymiarowa powłoka opalizuje na wiele kolorów, tworząc jedyny w swoim rodzaju, trójwymiarowy efekt. Tarcze wykonane z masy perłowej pięknie wyglądają wzbogacone o subtelne indeksy w formie diamencików.
Emalia
Powrót do korzeni to zawsze świetna okazja do wprowadzenia retro vibe’u. Współcześnie emaliowane tarcze produkowane są poprzez wielowarstwowe nakładania emalii, aż do otrzymania oczekiwanego rezultatu. Taka technika pozwala nie tylko na uzyskanie wyrazistej głębi koloru, ale również na stworzenie unikalnego wzoru, czy malunku pokrywającego całą tarczę.
Szlif słoneczny
Bardzo prosty i jednocześnie bardzo efektowny sposób na urozmaicenie czasomierza. Tarcze zdobione szlifem słonecznym wykonywane są poprzez obróbkę metalowego cyferblatu w taki sposób, by powstały na nim wzory, przypominające słoneczne refleksy.
Giloszowanie
Ta forma wzbogacenia metalowej tarczy polega na wykonaniu odpowiedniego rytu, tworzącego unikalny wzór. Jest to proces bardzo czasochłonny, wymagający niezwykłej precyzji i ręcznego wykonania, przez co najczęściej spotykany jest w luksusowych modelach czasomierzy.